Artırılmış Gerçeklik diye bir kavram duydunuz mu? Gözünüze taktığınız bir gözlük ile çevrenizde var olmayan sanal nesneleri görebileceğinizi söylesem heyecanlanır mısınız? Bu teknoloji, giderek gelişiyor. Özellikle 2018 yılında artırılmış gerçeklik alanında birçok gelişme yaşandı. Birçok şirket artırılmış gerçeklik prototipler geliştirmeye devam ediyor.

Google Live View örnek görüntüsü
Google Haritalar “Live View”

Google Haritalar uygulamasını kullanıyorsanız bir süredir “Live View” diye bir dikkatinizi çekmiş olmalıdır. Bu özelliği kullanıp telefonu önünüze dik tuttuğunuzda kameradan manzarayı ve gördüğünüz binaların neresi olduğunu, sokakların adıunı görebiliyorsunuz. Tam olarak nereden dönmeniz gerekiyorsa okla gösterdiğini göreceksiniz. Ağacın arkasından dönmeniz gerekiyorsa ok tam olarak ağacın arkasını gösteriyor.

Şimdi gelin artırılmış gerçekliği biraz tanıyalım.

Pek çok yenilikçi proje dünyaya artırılmış gerçekliğin çok iyi bir ticari değeri ve gelecekteki potansiyeli olduğunu ortaya koymuştur. Büyük ölçekli işletmeler, artırılmış gerçeklik alanını yakından takip ediyor ve AR kullanarak yaklaşmakta olan projelerini geliştirmeyi planlıyorlar. Uzmanlar, artırılmış gerçeklik temelli projeleri gerçek zamanlı müşteri uygulamalarına dönüştürmeye çalışıyor. 

2019 için Artırılmış Gerçeklik tahminleri, AR teknolojisinin büyümeye ve hızını artırmaya ve tüm manşetleri kırmaya devam edeceğini söylüyor.

Artırılmış Gerçekliğin Evrimi Gerçekten İlerliyor

Artırılmış Gerçeklik ilk olarak 1968 yılında başa takılan ekran sistemlerinin yapımında kullanılan Sutherland tarafından başladı . Artırılmış gerçekliğin evrimi söz konusu olduğunda, işletme, lojistik, oyun, imalat, perakende endüstrisi ve daha birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. AR, herhangi bir ürünü veya nesneyi sanal olarak kolayca görsel kaplamasına imkan tanıyor. 

Pek çok kuruluş, artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak deneyler yaptı ve elde edilen sonuçlar zihinlerini allak bullak etti. Raporlar gösteriyordu ki % 90’lık bir gerçeklikle %30 zaman kazandırarak başarı elde ediliyor. Henüz inşa edilmemiş bir duvarın inşa edildikten sonra nasıl görüneceğini, bir duvarı farklı renkte boyadığınızda ortaya çıkacak sonucu hızlıca görsel olarak görebiliyorsunuz.

Günümüzde, artırılmış gerçeklik hemen hemen tüm mimarlık endüstrilerinde uygulanabilmektedir. Raporlar, artırılmış gerçeklikle ilgili geri bildirimlerin çoğunun, müşteri ile olduğu kadar tasarımcı açısından büyüleyici olduğunu ispatladı.

Artırılmış Gerçekliğin Geleceği

1. AR’nin Yapay Zeka ile yakın ilişkisi (AI)

Yapay Zeka, artırılmış gerçeklik operasyonları için çok önemlidir. AR, nesnelerin izleyicinin görsel bakış açısıyla etiketlenmesini ve tanımlanmasını sağlar. Bugün kullandığımız birçok sosyal medya uygulaması, artırılmış gerçeklik ve yapay zekanın bir kombinasyonu ile geliştirilmiştir. Örneğin, Instagram ve Snapchat’ta , tüketiciye yönelik uygulamalara dayanan köpek filtresi, tavşan kulağı, domuz filtresi gibi çeşitli eğlenceli filtreler var .  

Bu uygulamalar hem AI hem de AR birleştirilip işletilinceye kadar çalışmaz. Bu yıl 2019’da, görüntü geliştirme gibi işlevleri olan birçok sosyal medya uygulamasına şahit olacağımıza ve kullanacağımıza eminiz.

2. Eğitim ve Öğretim Açısından AR 

Hem eğitim hem de öğretim teknolojileri, eğitim alanına aittir. Artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak, herhangi bir bilgi veya veri gerçek zamanlı olarak öğrenciye aktarılabilir. Bu sistemler daha iyi bir görüş hissi verir ve sonuçta en iyi uygulamalarla sonuçlanan nesneleri ve tehlikeleri ortadan kaldırır. Bahçede fen bilgisi anlatırken veya matematik problemlerini somut nesnelere dönüştürürken, geometri dersini eğlneceli hale getirmek için AR kullanılabilir.

3. AR’nin Sanal Gerçeklik ile bağlantısı

Facebook, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ortamlarına inanan en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biridir. AR vs VR aynı zamanda günümüzde viral bir konudur.  

Artırılmış Gerçeklik, insanları birbirine bağlamak, onları sanal gerçekliğin yardımı ile sosyalleştirmekle sonuçlanır. Hem sanal hem de artırılmış gerçekliklerin bir araya gelmesi, kullanıcıların birbirini ve başkalarını görebildiği ve aynı zamanda birbirleriyle etkileşime girebilecekleri “konferans görüşmelerini” geliştirmeye çalıştı.

Bu konferans görüşmeleri aynı anda 2’den fazla kişiyi de biraraya getirebilir. Bütün bunlar, yalnızca artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik arasındaki bağlantılar sayesinde mümkün olabilir. 

Bu iki platformun bir araya gelmesiyle, Spatial adlı bir öncü AR ekipmanlarının kullanımına başladı. Bu araç ve ekipmanlar kullanıcıların pin panolarına ve beyaz tahtalara şahit olmalarını sağlar. Artırılmış Gerçeklik ve sanal gerçeklik birlikte, gerçek zamanlı nesnelere dayanan tasarım tabanlı belgeler üzerinde çalışır. 2019 yılında, sanal gerçeklik kullanarak kullanıcıların buluştuklarını ve sosyalleştiklerini görebiliriz. Eskiden ilk defa tanışan kimseler yakalarına gül takarlardı. Şimdi bir AR gözlüğü takıp tanıdağınız birini binlerce kişinin arasında işaretlenmiş olarak bulabilirsiniz.

Ayrıca, VR ve AR kulaklık satışları açısından bu sistemlerin büyümesiyle ilgili bir tahmin var. 2019, gerçek dünya temsilleri olan insanlar arasındaki etkileşimi bekleyip deneyimlemek için heyecan verici bir yıl olacak.

4. AR, Otomobil Endüstrisini solluyor

Sürücüsüz otomobillerin hayata geçmesi birkaç yıl alabilir. Bu arada, birçok otomobil şirketi artırılmış gerçeklikten ve yapay zeka teknolojilerinden pazardaki yerini kapmak için kullanıyorlar. Gelecekte, Siri gibi ses asistanları açısından gelişmeleri göreceğiz. Ayrıca arabalarda artırılmış gerçeklik giderek daha çok kullanılacak. 

Otomobil şirketleri şu anda kamera görüntüsü yardımı ile gösterge paneline monte edilmiş ekran grafikleri gösteriyorlar. Bu teknolojinin, kaza boyunca ortaya çıkma olasılığını azaltması muhtemeldir, zira yol boyunca muhtemel tehlike olan yerleri kameralarla tespit edip var olmayan sanal uyarılar konulması mümkündür.

Tesla, Toyota, Mercedes-Benz ve Volvo gibi büyük ölçekli otomobil şirketleri AR teknolojisine dayalı şirketlerden gelen sonuçları görerek bu platformda çalışmak için anlaşmalar yapıyorlar. Artırılmış Gerçeklik teknolojisi ayrıca AR verilerini bir arabanın ön camına yansıtarak daha etkin rota gösterme yeteneğine de sahiptir.

Arttırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde sıkça kullanılan şeritlerin, navigasyon istemlerinin, tehlikelerin tespiti, doğru yön bilgileri mümkün olacaktır.

AR teknolojisini kullanan şirketler, sürücünün güvenlik koşullarını iyileştirmek için potansiyel olarak stratejiler geliştiriyorlar. Bu stratejiler, sürücülerin tüm odaklarını yolda tutmasına ve aynı zamanda bir telefon ekranında görüntülenen geri bildirimleri de görmesine imkan sağlayacaktır. Bu işlem aynı zamanda sürücünün araçtaki konfor seviyesini de artırabilir ve arabasını rahatça kullanabilir.

Yakın Zamanda İlerleyen AR Trendleri

Yakında olgunlaşmayı ve hakim olmayı umduğumuz artırılmış gerçeklik trendlerinden bazıları şunlardır

a) Mobil AR şovun durdurucusudur

Kulaklık temelli AR’nin tanıtımıyla birlikte, ölçümler, öngörülebilir izleme, iyileştirme sunumu ve 3D algılama için artırılmış gerçeklik kullanan daha fazla gelişme ortaya çıktı. Apple, AR alanlarını nesneleri algılamak için yeni bir dosya formatı kullanımıyla paylaşarak deneyimlerinin bir bölümünü sergiledi. 

Bu biçim USDZ veya evrensel sahne açıklaması olarak adlandırılır. Bu formatın, üçüncü parti yazılıma her zamankinden daha fazla açık olması muhtemeldir.

b) AR doğal bir deneyim sunuyor

Herkes jest tanıma alanındaki gelişmeleri görmek için heyecanla bekliyor. İnsanların bakışları gibi üzerinde çalışılması gereken ilginç konular var. Belki de zamanla bu zihin okuma uygulamalarına doğru gidecektir. Kullanıcılara doğal bir deneyim sağlamak için uygun bir ürün yapmak daha iyidir. Örneğin, bir kullanıcı yalnızca bir nesneye baktığında ve hemen algılandığında çok ilginç olacak. Bu, bir kişinin işini kafasını çevirmekten alıkoyarak gerçek hayatta uygulayabileceğimiz bir şey.

Şu anda, en son AR cihazlarında görülen en büyük sorunlardan biri olan takipteki gecikmeleri en aza indirmeye odaklanan az sayıda şirket var. Bu sorunlar bir milisaniyeden uzun sürmez, ancak yine de kullanıcı üzerinde bir rahatsızlık düzeyi gösterir. 2019’da, artırılmış gerçeklik testi yardımıyla çözülebilecek daha fazla sorun göreceğiz, çünkü her şeyi izleyebiliyor.

c) AR Genişletilmiş Gerçekliği memnuniyetle karşılar (XR)

Genişletilmiş gerçeklik, gerçeği dijital olarak değiştirebileceğimiz bir formdur. XR zihinsel gerçeklik, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklikten oluşur. “Extenden reality”nin kısaltmasındaki ‘X’ sembolü yukarıdaki harflerin tümünü temsil eder.

Tüm bu gerçeklikler, amaçları ve kökenleri bakımından benzersizdir. Sınırları bazen onu siler ve üst üste binen benzerlikleri daha belirgin şekilde artar. Yakın gelecekte tüm bu gerçeklikleri başarıyla kullanacağına inanıyoruz. Bu, artırılmış gerçeklik trendlerinin başında geliyor.

d) XR’nin önceliği eğlence alanında kalıyor

Eğlence alanı şu anda artırılmış gerçeklikten en iyi şekilde faydalanıyor ve sanal gerçekliğin alanı ile birlikte genişletilmiş gerçeklik ve kesinlikle bu yıl geri adım atmayacak. XR, önümüzdeki yıllarda eğlence alanında hayatta kalma potansiyeline sahiptir.

Apple oyunlarda artırılmış gerçeklik kullandı, diğer şirketler bunu eğitim amaçlı kullandı. Mobil AR’ın iş ve yazılım geliştirme açısından hızlı bir şekilde büyümesine tanıklık etmeye devam edeceğiz.

e) AR pazarı Modernize ve Yenilikçi Çözümlere yöneliyor

Ürünün verimliliğini ve satışlarını artıran anlamlı bir fikriniz varsa, artırılmış gerçeklik teknolojisi modernize edilmiş ve yenilikçi yetenekleriyle sizi başarıya götürmeye çok hazırdır. AR alanındaki hızlı ilerlemeler ile fikriniz , sanat yapısını veya onun alanını dışlayan mükâfatlar kazanacak ve kazanacak .

Piyasadan atılan pek çok fikir, sadece üstün artırılmış gerçeklik teknolojileri ve trendleri kullandığı için tekrar tekrar ortaya çıkıyor. Örneğin, sahnelerin konumlandırılması, başlangıç ​​ve bitiş noktaları, işaretler vb. Gibi iç mekan navigasyonu tasarımında karşılaşılan sorunlar şimdi çözülüp piyasaya sürülmek için hızlı bir şekilde geri dönüyor.

Bu teknolojiler, artırılmış gerçeklik sayesinde zaman içinde iyileştirilecek ve cilalanacaktır. Pazar daima fikirlerinde artırılmış gerçeklikten yararlananlara açık kalır.

f) AR evrimle sonuçlanır ancak devrim olmaz

2018 yılı, artırılmış gerçeklik için atılım dönemi olmayabilir, ancak Apple gibi birçok üst düzey şirket, daha iyi fikirler uygulayarak artırılmış gerçeklik platformlar arası ortama getirmek için ellerinden geleni yapıyor.

AR’nın doğrudan tarayıcılarda, Apple’ın şu anda üzerinde çalıştığı ve 2019 yılında bile bazı yeniliklerle ortaya çıkacağı tahmin edilen bir fikirde olması. Bu, mobil uygulama indirme ihtiyacını ortadan kaldıracak. XR teknolojisinin bunları uyguladıktan sonra işletmeler için nasıl çalışacağını belirlemeyi çok istiyoruz. Teknoloji uzmanlığında istikrarlı bir büyümenin olduğu artırılmış gerçeklik gelişimi için algoritmaların doğru ve kesin kullanımı olmalı.

İleri Hareketli

Birçok teknoloji uzmanı, kullandığı hemen her alanda başarı kazandığı görülüyor ve AR’yi düşünüyor. Hemen hemen her konu, artırılmış gerçeklik çözümlerinin yardımıyla kolayca çözülebilir . Arttırılmış gerçeklik kullanan uygulamaların geliştirilmesi söz konusu olduğunda, kullanıcı deneyimlerini memnun etmek için bu kadar iyi fırsatlar sağladığı açıktır. Artırılmış gerçeklik kullanımını da ekleyerek, özellikle artırılmış uygulama geliştirmenin geleceğini göz önünde bulundurarak birden çok alanda daha fazla ilerleme sağlayabiliriz. 

UX tasarımcıları, artırılmış gerçeklik teknolojisi trendlerini kullanarak tasarımlarını geliştirmek için çalışmaya başladılar. Bu AR teknolojisi şüphesiz UX uzmanlarına birçok avantaj sağlayacaktır. UX uzmanları, BT dünyasındaki gelişmelerini kullanmak için cihazların yeteneklerini geliştirmeye çalışıyor.

Bu nedenle, bu yıl AR teknolojisini kullanarak mevcut nesnelerin mevcut kalitesini, verimliliğini ve verimliliğini artırmayı bekleyen birçok sürprizle dolu.

Leave A Comment

Recommended Posts

Ravza-i Mutahhara. Hz. Muhammedin Kabri
Alıntı ŞİİR

Mevlid-i Nebi Kutlu Olsun

Sakın terk-i edebden kûy-ı mahbûb-ı Hudâ’dır buNazargâh-ı İlâhî’dir Makâm-ı Mustafâ’dır bu Felekde mâh-ı nev Bâbü’s-Selâm’ın sîneçâkidirBunun kandîlî Cevzâ matla-ı nûr u ziyâdır bu Habîb-i Kibriyâ’nın hâbgâhıdır fazîletdeTefevvuk kerde-i Arş-ı Cenâb-ı Kibriyâ’dır bu Bu hâkin pertevinden oldu deycûr-ı adem zâilAmâdan içti mevcûdât çeşmin […]