Dostlar biribirini her zaman arayıp sorarlar, dertleri ile dertleşirler. Birlikte çareler ararlar. Alıştıklarının aksine uzun süre birbirlerinden haber almadıklarında, görüşmediklerinde merak ederler.

Dost demek zaten sahip çıkmak, yanında olmak, dayanmak, destek olmak değil midir?

Zor zamanda yanımızda olanlara daha içten dost deriz ve daha uzun ünsiyet peyda olur aramızda.

Zor zamanlar çok çeşitlidir. Kimi zaman insanların içinde olup biter herşey. Çevresi hiç de farkında değildir zor zamnalrda geçtiğinden. Kimi zaman ise ya hastane acil servislerinde feryatlar arasında veya karakollarda, hapishanelerde ısırılan dudaklar arasında cereyan eder zor zamanlar.

Cenazelerde, hastalık hallerinde, trafik kazalarında, üçüncü sayfa haberi haline gelen durumlarda “zor zaman” açıkça ortadadır ve biliriz. Oysa farketmediğimiz bazı durumlar gelişir bazen. İçin için yanan saman yığını gibidir farketmeyiz. Hele yağmur yağıyorsa, gürültü varsa dumanını bile görmeyiz. Kimi zaman da dostlarımız “zorluklar” içinde olduklarını saklarlar. Mahcubiyetlerinden gururlarından göstermek istemezler. ama çoğu zaman herkesten kaçarlar.

Ekonomik sıkıntılar, işten ayrılmalar böyledir. Azıcık gururlu insanlar çevrelerine çaktırmadan zorluklarl başetmeye çalışırlar. Kimseden yardım dilenmek istemezler, kimseye muhtaç olmayı gururlarına yedirmezler. Ama biriken sıkıntılar gittikçe onları içine kapatır. Depresyona, ruhsal bunalımlara girerler de bunu da kabullenmek istemezler. Bunlardan kimileri kimseyle görüşmek istemezler, her geçen gün toplumdan kaçarlar, uzaklaşırlar. Kendilerince “kafa dinlediklerinde” güç toplayacaklarını ve bütün sorunların üstesinden geleceklerini düşünürler.

Bugünlerde ekonomik sorunlar yaşayanlar olabilir çevrenizde. eğer dostlarınızdan uzun süredir görüşemedkileirniz varsa bir telefon edin, ya da çatkapı ziyaretlerine gidin ve var mı bir sıkıntıları bir bakın. Eğer bir sıkıntısı olan dostunuz varsa bunu daha içten ve daha sık yapın. Maddi sorunlar manevi sorunlara dönüştüğünde telfisi ve tedavisi daha zor hale gelir. Oysa maddi sorun iken çok daha kolayca çözülebilirler.

Büyük dost, sevgililer sevgilisi Muhammed Mustafa’yı salatu selam ile yad ederken mevlid kandilinizi kutluyorum.

Recommended Posts

Ravza-i Mutahhara. Hz. Muhammedin Kabri
Alıntı ŞİİR

Mevlid-i Nebi Kutlu Olsun

Sakın terk-i edebden kûy-ı mahbûb-ı Hudâ’dır buNazargâh-ı İlâhî’dir Makâm-ı Mustafâ’dır bu Felekde mâh-ı nev Bâbü’s-Selâm’ın sîneçâkidirBunun kandîlî Cevzâ matla-ı nûr u ziyâdır bu Habîb-i Kibriyâ’nın hâbgâhıdır fazîletdeTefevvuk kerde-i Arş-ı Cenâb-ı Kibriyâ’dır bu Bu hâkin pertevinden oldu deycûr-ı adem zâilAmâdan içti mevcûdât çeşmin […]