Güçlü iseniz gücünüzün gereğini yapmakla sorumlusunuz

Güçlü olmak geniş bir kavram olup farklı farklı anlamlara gelir. Pazu gücü veya kol gücünden tutun da, duygusal mukavemet gücüne kadar, toplumdaki nüfuz gücünden ekonomik güce kadar farklı anlamlarda güçten söz edilir.

Ortak olan nokta güçlü olanın sorumluluğudur. Güçlü iseniz bu sorumluluğunuzun bilincindesinizdir. Babalar o yüzden başlarını okşar çocukların. Herkesin duygularını gözyaşları ile orta yere döktüğü bir yerde teskin etme görevini kendinde gören güçlü kişi taş gibi durur. Ama duruşundan bilinir ki bu taş gibi yüzün altında pamuk gibi bir yürek vardır. Çünkü bırakıp gitmemiştir o. Bu gibi durumlarda duygularını dışa vurmamaktır güçlü olmak.

Güçlü olmak bazen çevresi olmak, sözü dinlenmek ve nüfuz sahibi olmaktır. İşi düşen, destek isteyenleri sabırla dinler onlar. Belki de basit istekler için kalkıp rica etmeye gider. Burun kıvırmadan, küçük görmeden yapması gerekeni yaparlar.İşe girişte küçük bir referans, ilgilenilmesi için basit bir telefonları yeter onların. Bu gücü taşıyanlardan sorumluluğunun bilincinde olanlar bunu menfaat sağlamak için kullanmazlar, torpil yaptırma peşinde koşmazlar.

Güçlü olmak bazen pazu kuvveti sahibi olmaktır. Kuvvetli ama bir o kadar da kendine hakim olan bir pehlivan minderin dışında gücünü göstermeye meraklı değildir. Gürecekse minderde güreşir. Sabırlıdır onlar, herşey ayaklanıp da vaveylayı koparmazlar. Ancak nasırlarına basmayagörün, alimallah kıyameti kopartırlar.

Güçlü olmak bazen ekonomik güç sahibi olmaktır. Onlar sahip olduklarının bir kısmının kendilerine emanet verildiğinin ve ihtiyaç sahiplerine verileceğinin farkındadırlar. Ama ihtiyaç sahibine hayırda bulunurken de onu rencide etmeden, rahatsız etmeden verme eğilimindedirler.

Güçlü olmak gücünü gösterme merakı değil, gücün gereğini yerine getirmektir. Zaten bunun bilincinde olanlar vardır çevrenizde. Onları en iyi ifade eden kelime aslında vakar’dır. Vakur insanlar bazen görünüşte güçsüz gibi görünseler de aslında onlar en güçlü olanlardır.

Güç eğer dayanıklılık ise yukarıda saydıklarımın hiçbirinin gerçek güç olmadığını sadece gücün sembolik araçları olduğunu göreceksiniz. Gücünü paradan alan bir insanın parası bittiğinde, gücünü çevresinden alan birisi, avanesinden alan bir siyasi çevresi boşaldığında, gücünü pazusundan alan hastalandığında, sağlığı bozulduğunda ne hallere düşer bilirsiniz.

O halde güç bunların hiçbiri değildir. Yıllarca akıntıların aşındıramadığı kaya gibi vakur duranlardır güçlü olanlar, kişiliklerini günübirlik heveslere feda etmeyenler esas güç sahipleridir.

Şimdi bakın bakalım çevrenize kim güçlü?

Recommended Posts

Ravza-i Mutahhara. Hz. Muhammedin Kabri
Alıntı ŞİİR

Mevlid-i Nebi Kutlu Olsun

Sakın terk-i edebden kûy-ı mahbûb-ı Hudâ’dır buNazargâh-ı İlâhî’dir Makâm-ı Mustafâ’dır bu Felekde mâh-ı nev Bâbü’s-Selâm’ın sîneçâkidirBunun kandîlî Cevzâ matla-ı nûr u ziyâdır bu Habîb-i Kibriyâ’nın hâbgâhıdır fazîletdeTefevvuk kerde-i Arş-ı Cenâb-ı Kibriyâ’dır bu Bu hâkin pertevinden oldu deycûr-ı adem zâilAmâdan içti mevcûdât çeşmin […]