Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı YÖK`e bağlı bir kurum olup ülkemizdeki merkezi sınavları başarıyla yürütmektedir. Son zamanlarda bu başarıya gölge düşüren olaylar artmaya başladı.
KPSS sonuçlarına göre yapılan memur yerleştirmelerinde bir hata olduğu tesbit edildi, itiraz edildi ve ÖSYM bu hatasını kabul etti. 2007 ÖSS sonucunda okul başarı puanının hatalı hesaplandığı ortaya çıktı ve düzeltildi. Mayıs 2006 KPDS`de hatalı soru olduğu tesbit edildi.
Son ÖSS sınavında yine hatalı sorular olduğu iddia edildi. İlanlardaki hatalar, kılavuzlarda yapılan hatalar ve sonra yenilerinin internete taşınmasını hiç dile getirmeye gerek yok. Şimdilerde doktorlar camiasında hararetli tartışmalar yaşanıyor. Doktorların pratisyenlikten uzmanlığa geçmek için girdikleri Tıpta Uzmanlık Sınavını da yılda iki kez olmak üzere ÖSYM tarafından yapılıyor. Son sınav ise 15-16 Eylül tarihlerinde Ankara`da yapıldı. Sınav sonrasında internetten açıklanan soruları alıp inceleyen akademisyenler sorulardaki çelişki ve hataları ortaya çıkardılar ve itirazlar yükselmeye başladı.
Bu konuyla ilgili sesini en çok yükseltenler tabii ki bu konuda yayınları olan ve destek kursları düzenleyen kurumlar. Kitlenin sesini yükselten ve bağımsız olduğunu belirten www.drtus.com sitesi diğer kurumların tamamının itirazlarını biraraya getirip yayınlıyor. Buradaki yazıları inceledim. Doktor olmadığım için anlamadım tabii ki. Ama uzun uzadıya açıklamalardan ve her açıklamanın altına yazılan üç beş yerli ve yabancı kaynaktan anladığım kadarıyla hatalar gerçekten vahim ve bariz hatalar.
Umarım ÖSYM hatasını yine kabul eder ve kimseyi mağdur etmeyecek bir çözüm bulur. ÖSYM`nin internet sitesinin TUS ile ilgli sayfalarını incelediğimde daha da garip birşey ile karşılatım. Son 3 sınavda aynı şekilde birkaç sorunun hatalı olduğunun ortaya çıktığı, bu konuda ÖSYM`nin duyurular yaptığı ve bu soruların iptal edildiğini gördüm. Eğer şimdiki iddialar da doğru ise ve yine soru iptal edilirse üstüste 4 sınavdır iptalsiz TUS sınavı yapılamamış demektir.
Konuyu bana haber veren akademisyen arkadaşımın söylediğine göre önceden TUS soruları açıklanmıyormuş. Önceki sorularda da hatalar varmış ama sorular açıklanmadığı için, sınav salonunda sorularla ilgili not almak bile yasak olduğu için kimse itiraz edemiyormuş TUS gerçekten ciddi ve zor bir sınav. Birçok kimse uzun vakitlerini ve çokça parasını bu sınava hazırlanmak için harcıyor.
Eğer doğruysa 200 soruluk bir sınavda 10 veya daha fazla hatalı ve tartışmalı sorunun olması gerçekten vahim bir durum. Acaba sorular neden daha titizlikle hazırlanmıyor. Konunun ehli insanlarla çalışılmıyor mu acaba?
Yoksa ÖSYM yöneticileri de son dönemde bazı kurumların ve bazı bürokratların yaptığı gibi güncel siyasete müdahale etmekten işlerini yapmaya vakit mi bulamıyorlar?

Recommended Posts

Ravza-i Mutahhara. Hz. Muhammedin Kabri
Alıntı ŞİİR

Mevlid-i Nebi Kutlu Olsun

Sakın terk-i edebden kûy-ı mahbûb-ı Hudâ’dır buNazargâh-ı İlâhî’dir Makâm-ı Mustafâ’dır bu Felekde mâh-ı nev Bâbü’s-Selâm’ın sîneçâkidirBunun kandîlî Cevzâ matla-ı nûr u ziyâdır bu Habîb-i Kibriyâ’nın hâbgâhıdır fazîletdeTefevvuk kerde-i Arş-ı Cenâb-ı Kibriyâ’dır bu Bu hâkin pertevinden oldu deycûr-ı adem zâilAmâdan içti mevcûdât çeşmin […]