Doğu Türkistan’da gelişen olaylara sadece seyirci kalmak ve sadece dua edip ağlamaktan başka çaresi olmadığını düşünen aciz kardeşiniz olarak aczimi ikrar etmekten başka mecalim yok.

Oysa sahip çıkmamız gerektiğine dair duygular depreşiyor içimde. Sahip çıkmak için ben ne yapabilirim, ülkem, devletim ne yapabilir?

Doğu Türkistan davası ben kendimi bildim bileli var. Daha doğrusu Çin işgali altındaki Doğu Türkistan hep vardı ve bu zulme karşı ayakta kalmaya çalışan soydaşlarımız, dindaşlarımız hep vardı. Bizim onları hatırlamamız için illa ki soykırım mı olmalıydı?

Sadece onlar değil, Filistin, yarası kanamaya devam ediyor. Gazzede katliam yaşanınca ayağa kalktık bir nebze etkili olduk. Pakistan fokur fokur kaynatılıyor, Moro Müslümanları savaşıyor, Açe’de neler olduğunu bilenimiz çok az, Kosova’daki Müslümanlar rahatladılar mı? Devletlerini kurdular ama onları tanıyan yok. Neler oluyor o topraklarda? Çeçenistan dramı bitmiş midir, yoksa Ruslar hala Çeçenleri Dünyanın her yerinde bulup öldürüyorlar mı? Haberleri dikkatli takip edenler daha birkaç ay önce eski bir Çeçen komutanın İstanbul Atatürk havaalanından yaka paça sınırdışı edildiğini görmüşlerdir. Hanımı ve kızının arkasından fenalık geçirerek “öldürecekler, öldürecekler” diyen feryatları hala kulaklarımda. Ne olduğunu bilmiyorum. Son bir yılda Türkiye’de faili meçhul kaç çeçen öldürüldü? Bunlar adi cinayet midir, yoksa bu eski Çeçen komutanlara yönelik planlı bir çalışma mıdır?

Sudan’da “Darfur” bölgesinde kanayan bir yara var. Nedir işin aslı, kim kimi katletti Darfur’da, sorun çözüldü mü? Kerkük’de bütün sorunlar bitmiş midir? Kerkükdeki müslümanlar rahatlar mı, yoksa zulüm görüyorlar mı? Irakdaki diğer müslümanlar… Türk, Kürt, Arap müslümanlar… Amerika işgali altında nasıl bir hayat sürüyorlar? Ne gibi oyunlar dönüyor?

Balkanlardaki müslümanlar tümüyle rahatladılar mı? Trakya, Bulgaristan, Kosova, Bosna ve diğerleri…

Sahip çıkmak elim ve üzücü saldırılar olduğunda, kadınlar ve çocuklar öldüğünde kınamak mıdır? Sahip çıkmak zulüm olunca meydanlara çıkıp nutuk atmak, miting yapmak ve sonra gelip eve oturup televizyondan seyretmek midir?

Sahip çıkmak sadaka kabilinden yardım toplayıp göndermek midir? Sahip çıkmak nedir bana söyler misiniz?

Fert olarak ben nasıl sahip çıkabilirim mazlum kardeşlerime?

Çok geriye gitmeyin. Hafızlarınızı azıcık zorlasanız bir ay kadar önce Doğu Türkistan yine haber konusu oldu. 11 Eylül olayları sorasında Afganistan’da olan yirmiden fazla Uygur Türkü yakalanıp Guantanamuda hapsedilmişlerdi. Nihayet tamamen suçsuz oldukları mahkemece tescil edilip serbest bırakıldılar. Ancak Amerika’nın “çok adil(!)” mahkemesi bu Uygur Türklerinin Çin’e iade edilmesi halinde öldürüleceklerini düşünerek başka bir ülkeye göndermek istedi. Nihayet 4 tanesini Bermuda adası, 17 tane Uygur türkünü de Palau adında bir ada ülkesi sahip çıktı. Sahip mi çıktılar yoksa karşılığında ABD’den alacakları kredi veya hibelere mi göz diktiler bilmem.

Sormak istedim o zaman: “Bu insanlar madem ki suçsuz. Neden bu suçsuz insanlar ABD’de kalmıyorlar?”

Sormak istedim o zaman: “Bu soydaşlarımızı Türkiye kabul etse fena mı olurdu?”

Yukarıda saydığım sorunların tamamı ya Türkiye ile soy birliği dolayısıyla ilişkilidir veya çok değil bundan 150 yıl önce bilemedin 200 yıl önce bizim yönetimimizde olan yerlerdi.

Sahip çıkmak istese Türkiye buralara sahip çıkamaz mıydı? Etkin bir dış politika bunu gerektirmez mi? TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri)nin esas görevi sınırlarımızı korumak ve sınırlarımız dışındaki sorunlarla ilgilenmek değil midir?

Sahip çıkmak değil midir görevimiz?

Recommended Posts

Ravza-i Mutahhara. Hz. Muhammedin Kabri
Alıntı ŞİİR

Mevlid-i Nebi Kutlu Olsun

Sakın terk-i edebden kûy-ı mahbûb-ı Hudâ’dır buNazargâh-ı İlâhî’dir Makâm-ı Mustafâ’dır bu Felekde mâh-ı nev Bâbü’s-Selâm’ın sîneçâkidirBunun kandîlî Cevzâ matla-ı nûr u ziyâdır bu Habîb-i Kibriyâ’nın hâbgâhıdır fazîletdeTefevvuk kerde-i Arş-ı Cenâb-ı Kibriyâ’dır bu Bu hâkin pertevinden oldu deycûr-ı adem zâilAmâdan içti mevcûdât çeşmin […]