Kitabın geleceği ile ilgili sohbetimize gevam edelim. Kitapların satışının azalması yönünde değerlendirmeler yapıldığında bunu farklı nedenlere bağlayanlar olabilir. Ama temel neden yine kitabın okunmaması ve kitap okumayı sevenlerin az olmasıdır.
Elbette bahane çoktur: zamanımız azdır, çalışanlar kitap okumaya vakit bulamamaktadır, stres, kaygılar, televizyon hep önümüzde engel olmaktadır.
Kimi de en büyük faktörün internet ve teknolojik gelişmeler olduğunu düşünmektedirler. İnternet hem insanları çok fazla meşgul etmekte ve kitaba ayıracak vakit bırakmamaktadır, hem de bilgiye çok daha kestirmeden ulaşma yolları oluştuğundan, e-booklar yaygınlaştığından kitap satışlarını düşürmektedir.
Öncelikle önceki yazımda belirttiğim gibi kitap okumayı sevdiremediğimizden kaynaklanan temel sorunu aşmamız gerekiyor. Kitap okuma alışkanlığı ve kitaba karşı sevgi olursa yukarıdakilerden hiçbiri bahane ya da engel olmaz.
e-book meselesine gelince;
Öncelikle e-book hangi formda ve formatta olursa olsun kitap kurtlarının selüloz kokusuna olan tutkularını, altını çizerek okuma heveslerini yok edemez.
Ayrıca “kitap okuma oranı” istatistikleri yapılırken e-book ve diğer elektronik formatların da dahil edilmesi gerekiyor. Bana sorarsanız henüz kitap satışını etkilemeyen bu e-book nedir?
Kitapların elektronik formatlarda sunulan ve bilgisayar veya başka özel araçlarla okunabilen formlarına e-book denir.
İnternette araştırdığınızda e-book olarak akrşınıza amatör meraklıların forumlara koydukları korsan birtakım PDF veya word formatındaki dosyalar görürsünüz. Ben Türkiye menşeli ciddi bir e-book kaynağı görmedim. Yayıncısı tarafından e-book olarak yayınlanan kitap da görmedim. Varsa okuyucularım uyarırsa bu yanılgımı düzeltirim.
Bu konudaki en ciddi girişim Bilgi Üniversitesi desteği ile türkçeleştirilen Walkbook. (www.walkbook.net) Ancak onu da birkaç yıldır bekliyoruz hala piyasaya çıkmadı.
Amazon.com KINDLE diye (http://www.amazon.com/b/ref=topnav_storetab_kinh?ie=UTF8&node=133141011) bir e-book reader pazarlamakta ve tüm dünyada kitap kurtları bu cihazı kullanıyorlar. Nereden biliyoruz? Bloglardan, amazonun kendi sitesinde bulunan 200 bine yakın e-book’dan biliyoruz.
Sony Reader Digital Book diye bir e-book okuma aracı sunmakta. (http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores/servlet/CategoryDisplay?catalogId=10551&storeId=10151&langId=-1&categoryId=8198552921644523779) Bu cihazla amazondaki e-booklar veya diğer tüm e-book formatları okunabilmektedir.
e-book formatlarına gelince; en popüler format hala PDF. Microsoft’un Reader diye bir alternatif okuyucusu bulunmakta ve http://www.mslit.com sitesi üzerinden bu formatta e-booklar satmaktadır. Bu formt tüm bilgisayarlarda açılabildiği gibi Microsoft kendi ürettiği Origami UMPC’yi de bu e-book’ları okumak için önermektedir.
Amazon.com’da meşhur Dr. Mehmet Öz’ün “YOU: The Owner’s Manual” kitabı normal kapaklı baskısı 17,79 USD iken, kindle e-book versiyonu 9,99 USD’den satılmaktadır. Belki daha da ucuz olması mümkün olabilir.
Bizim ülkemizde de birilerinin bu konuda çalışma yapması, yayıncıları ikna etmesi ve e-book meselesine bir çeki düzen vermesi gerekmektedir.
e-book denince birilerinin evdeki kitapları tarayıp izinsiz ve tamamen yasadışı olarak internetten dağıtmasını anlıyoruz. Oysa bu bir korsanlık suçudur ve ayrıca ele alınması gerekmektedir.
Kimse e-book’ların gerçek kitap satışlarını düşüreceğinden endişe etmesin. Belki daha da arttıracaktır. Telif konularının konuşulup çözülmesi, normal baskıların yanında e-book versiyonlarının da basılması faydalı olacaktır.
Unutmayın kitap okumak zevklidir. Hangi formatta olursa olsun.

Recommended Posts

Ravza-i Mutahhara. Hz. Muhammedin Kabri
Alıntı ŞİİR

Mevlid-i Nebi Kutlu Olsun

Sakın terk-i edebden kûy-ı mahbûb-ı Hudâ’dır buNazargâh-ı İlâhî’dir Makâm-ı Mustafâ’dır bu Felekde mâh-ı nev Bâbü’s-Selâm’ın sîneçâkidirBunun kandîlî Cevzâ matla-ı nûr u ziyâdır bu Habîb-i Kibriyâ’nın hâbgâhıdır fazîletdeTefevvuk kerde-i Arş-ı Cenâb-ı Kibriyâ’dır bu Bu hâkin pertevinden oldu deycûr-ı adem zâilAmâdan içti mevcûdât çeşmin […]