Bugün öğretmenler gününü kutluyoruz.
Neredeyse hiçbir öğretmenin hayatından memnun olmadığı bir ortamda öğrenciler gerçekten içten gelen bir duyguyla öğretmenlerine çiçekler, hediyeler sunacaklar.
Öğretmenler hallerinden memnun değil.
Öğretmenler öğrencilere faydalı olamıyorlar.
Aslına bakarsanız iyi öğretmen de yetişmiyor. Öğretmen yetiştiren fakülte ve kurumlardan işe başlamak gerekiyor. Öğretmen iyi yetişmeyince yeterli bir eğitim verilemiyor. Meslek hayatı boyunca kendini geliştirmek için çok az fırsat sunulan bir öğretmen fakültede öğrendikleri ile yıllarca ders anlatmaya çalışıyor.
Oysa karşılarındaki öğrenciler internet çağında yaşıyorlar ve çoğu zaman öğretmenden daha bilmiş davranabiliyorlar.
Eğitimin durumunun kötü olduğunu nereden mi çıkartıyorum?
Bağımsız Eğitimciler Sendikası’nın yaptığı bir ankete göre öğretmenlerin yüzde 93’ü borçla yaşıyor. Benzer bir eşkilde Türk Eğitim-Sen araştırma yapıyor ve sonuç olarak öğretmenlerin bunalımda olduklarını, yüzde 8’inin de intiharı düşündüğünü rapor ediyorlar.
Avrupa Birliği izleme sürecinde Eğitimle başladık biliyorsunuz. Oradaki kriterlerden birisi de PISA ölçeğine göre okuma yeterlilikleri ölçeği, matematik okuryazarlığı ölçeği, fen okuryazarlığı ölçeği bulunuyordu. PISA 3 yılda bir sonuçları ortaya çıkan ve ülkelerin eğitim sistemlerini inceleyen bir ölçek. Türkiye de 2003’ten beri bu çalışmaya katılıyor. Son olarak 2006 rakamları açıklandı. Şimdi 2009 rakamları için çalışmalar sürüyor. Veliler, öğrenciler ve öğretmenler üzerinde anket ve testler uygulanıyor ve sonuçta ülkemizin eğitim karnesi çıkıyor ortaya.
Detayları merak edenler PISA projesinin Türkiye sitesini inceleyebilirler. Orada bütün raporların detayları var. (http://earged.meb.gov.tr/pisa/ )
Bulgaristan, Uruguay, Tayland gibi ülkelerle aynı seviyede görünmektedir. Sıralama oalrak da son sıralarda görünmekteyiz.
2009 sonunda çalışmalar bitecek ve 2010 yılında yeni endeksimiz ortaya çıkacak. Bakalım ne durumda olacağız. Ben çok bir gelişme göremedim bu geçen süre boyunca ama hadi hayırlısı.
Peki bu ölçekte en iyi kim? En iyi Finlandiya, en iyi Hong-Kong. Finlandiyanın başarısını inceleyen araştırmacılar öğretmenlerin Finlandiya’da toplum nezdinde çok değer gördüklerini ve herkesin öğretmenlere imrendiğini belirtiyorlar. Eh o zaman fazla söze gerek kalmıyor.
İşte bu duygularla öğretmenler gününüzü kutluyorum.
Feyzeddin Alpkıray

Recommended Posts

Ravza-i Mutahhara. Hz. Muhammedin Kabri
Alıntı ŞİİR

Mevlid-i Nebi Kutlu Olsun

Sakın terk-i edebden kûy-ı mahbûb-ı Hudâ’dır buNazargâh-ı İlâhî’dir Makâm-ı Mustafâ’dır bu Felekde mâh-ı nev Bâbü’s-Selâm’ın sîneçâkidirBunun kandîlî Cevzâ matla-ı nûr u ziyâdır bu Habîb-i Kibriyâ’nın hâbgâhıdır fazîletdeTefevvuk kerde-i Arş-ı Cenâb-ı Kibriyâ’dır bu Bu hâkin pertevinden oldu deycûr-ı adem zâilAmâdan içti mevcûdât çeşmin […]