Müslümanların kıblesi Ka’bede bir süredir devam eden bir inşaat ve genişletme çalışması sürüyor. 10-20 Ocak 2015 tarihleri arasında çektiğimiz fotoğraflarla durumu size göstermek istiyorum.

DSC_0459

Zemzem Tower otelinin üst katlarından görünüm. Ka’be binasının çevresindeki daire şeklinde yapı geçici olarak yapılmış olan bir yapı. İki kat şeklinde tavaf yapılıyor. Bu dairenin dışında kalan alanların hemen hemen tamamı inşaat alanı ve kapalı.

Tavaf alanından bir görüntü.

DSC_0307

Mescidin en üst damı (çatı katı)

 

Tavaf yaparken bir görünüm. Sağdaki sarı metal yapı <Makamı İbrahim> denilen yerdir. Bu altıgen kafesin içinde Hz. İbrahim’den (as.) kaldığı rivayet edilen ve Hz. İbrahim’in ayaka izinin olduğu söylenen bir taş vardır.

DSC_0471

Namaz hazırlığı yapıldığından tavaf durdurulmuş.

DSC_0457

İnşaat bittiğinde projenin alacağı durum budur. İnternette gördüğünüz birçok farklı proje olabilir. Bu görüntü bizzat resmi şantiyeden alınmıştır.

DSC_0450

İnşaat alanının krokisi. Resmi olarak asılmış bilgilendirme panosundan çekilmiştir.

DSC_0459

Farklı bir açıdan devam eden inşaat. Solda üstü görülen mescid kısmı “Melik Abdulaziz genişletmesi” adı verilen kısım. Bu inşaatta korunacak.

DSC_0461

Farklı bir açıdan devam eden inşaat.

DSC_0619

Tavafın en sıkışık anlarından. Farklı renklerde giyinmiş gruplar birarada durmaya çalışıyor. 🙂

DSC_0499

Ziyaretçilerin en çok yaptığı ibadetlerden biri de “Kuran Okumak.”

DSC_0261

İçeride inşaat alanından bir detay.

DSC_0289

Mescid kısmından bir görüntü.

DSC_0299Safa tepesi kayalıkları. Hz. Peygamber (sas.) bu kayaların üzerine çıkarak Mekkelilere ilk kez tebliğde bulunmuştu:

“Şu dağın ardında mekkeye saldırmak üzere hazır bekleyen bir ordu var desem bana inanırmısınız?”

“Evet, hiç şüphesiz” cevabın almıştı. Çünkü O, Muhammed-ül Emin idi. İşte Hz. Peygamber’in (sas.) “Sizi ‘Allah bir, O’ndan başka İlâh yok.’ demeye davet ediyorum.” sözlerini bu kayaların üzerinde haykırmıştı.

DSC_0360

Recommended Posts

Ravza-i Mutahhara. Hz. Muhammedin Kabri
Alıntı ŞİİR

Mevlid-i Nebi Kutlu Olsun

Sakın terk-i edebden kûy-ı mahbûb-ı Hudâ’dır buNazargâh-ı İlâhî’dir Makâm-ı Mustafâ’dır bu Felekde mâh-ı nev Bâbü’s-Selâm’ın sîneçâkidirBunun kandîlî Cevzâ matla-ı nûr u ziyâdır bu Habîb-i Kibriyâ’nın hâbgâhıdır fazîletdeTefevvuk kerde-i Arş-ı Cenâb-ı Kibriyâ’dır bu Bu hâkin pertevinden oldu deycûr-ı adem zâilAmâdan içti mevcûdât çeşmin […]